• +38(066)935-78-87
  • +38(096)041-71-41
  • Світлодіодне освітлення: особливості вибору

    Світлодіоди (LED - Light Emitting Diode) почали широко застосовуватися більш сорока років тому - в ті роки їх використовували в індикаторах електронних приладів як альтернативу лампам розжарювання і газорозрядних трубках. В останнє десятиліття яскравість масово вироблених світлодіодів досягла таких значень, що стало можливим створення і освітлювальних приладів на їх основі.


    Світлодіодне освітлення: особливості вибору


    Переваги світлодіода незаперечні: коефіцієнт корисної дії і термін служби у нього більше в 10-20 разів, ніж у традиційної лампочки, і в 2-3 - ніж у сучасної енергозберігаючої люмінесцентної лампи. Найвища механічна міцність, надійність і мініатюрність цього приладу дозволяють створювати компактні, яскраві і довговічні лампи і світильники. LED-пристрої здатні замінити лампи розжарювання практично у всіх областях застосування - у вуличному та внутрішньому освітленні, дизайнерської та рекламної підсвічуванні (в тому числі кольоровий).


    Як правило, в сучасних освітлювальних приладах застосовуються світлодіоди для поверхневого монтажу (SMD - Surface Mount Device). Найбільш поширені типорозміри SMD-світлодіодів - 3528 і 5050. Перші з них - це поодинокі діоди; другі складаються з трьох незалежних випромінювачів, які можуть мати різний колір, що дозволяє створювати світильники із змінним кольором.


    Виробники всіма силами прагнуть полегшити користувачеві перехід на LED-освітлення, розробляючи і випускаючи пристрої, які можна просто встановити на місце старої лампочки. Однак світлодіодні освітлювальні прилади все ж мають ряд особливостей, які слід враховувати при виборі і експлуатації.


    кольорова температура


    Для тих застосувань, де передача кольору відіграє важливу роль (освітлення приміщень і рекламних матеріалів), слід враховувати такий параметр, як колірна температура. Вказується вона або в кельвінах, або описово (теплий, нейтральний або холодний білий колір).


    Теплий білий (2000-3000 К) - колірна температура наближена до такої у ламп розжарювання (жовтуватий відтінок), тому такі світильники відмінно підходять для прямої заміни ламп або їх доповнення з мінімальним зміною кольору. Тепле світло сприяє розслабленню - це прекрасний варіант для верхнього освітлення в кімнаті або світильника біля ліжка.


    Нейтральний білий (3000-5000 К) світло найчастіше застосовується для освітлення робочих поверхонь (письмовий стіл або кухня). Зручно використовувати його і для вуличного освітлення в темний час доби.


    Холодний білий (вище 5000 К) світло з блакитним відтінком використовується для заміни або доповнення природного (сонячного) освітлення. Такі лампи застосовуються в офісах, для підсвічування вуличної реклами, а також на поліграфічних виробництвах.


    Ступінь захисту


    На переважній більшості LED-приладів вказується IP-індекс, що описує ступінь захисту від зовнішніх впливів. Індекс складається з власне букв «IP» і двох цифр.


    Перша цифра характеризує ступінь захисту від механічних проникнень - як приладу від зовнішнього середовища, так і користувача від самого приладу:


    Друга цифра вказує на стійкість оболонки приладу до впливу рідин:


    Наприклад, часто зустрічається у світлодіодних стрічок індекс захисту IP20 означає, що до стрічки можна без наслідків доторкнутися пальцем (але не викруткою) і що вологозахист у неї відсутня повністю. А тротуарна світильник з індексом IP67 має максимально можливої ​​захистом від механічних впливів і навіть може бути залитий дощем до повного занурення під воду без втрати працездатності.


    Види освітлювальних приладів


    стрічки


    Світлодіодна стрічка - це специфічний світильник, який не має аналогів серед приладів з іншими видами випромінювачів (ялинкові гірлянди не береться до уваги). Стрічка поставляється в бобінах і складається з ділянок (зазвичай довжиною 1 метр), кожен з яких представляє собою закінчений пристрій з декількома десятками світлодіодів. При установці від стрічки відрізається шматок необхідної довжини (кілька цілих ділянок) і підключається до блоку живлення. На зворотну сторону стрічки нанесений клейовий шар, за допомогою якого стрічка закріплюється на стіні або меблів.


    Метровий відрізок типовий (60 діодів на метр) стрічки зі світлодіодами 3528 споживає трохи менше 5 Вт і створює світловий потік 300-350 Лм, що відповідає 25-ватної лампи розжарювання. Стрічка з діодами 5050 втричі потужніший - метровий відрізок споживає 15 Вт і створює потік 900-1000 Лм (аналог лампи 75 Вт).


    Особливості експлуатації світлодіодних стрічок:


    • Не підключайте їх безпосередньо до мережі 220 В! Вони розраховані на роботу від джерела постійної напруги 12 В або 24 В;


    • При виборі джерела живлення зверніть увагу на його номінальну напругу, а також на вихідну потужність - вона не повинна бути менше, ніж сумарна потужність застосовуваних ділянок світлодіодної стрічки;


    • Зверніть увагу на індекс захисту стрічки. Якщо ви плануєте організувати підсвічування робочої поверхні на кухні, то краще вибирати стрічки з індексом IP65 і вище;


    Світлодіодна стрічка з силіконовим покриттям і індексом за

    ;