• +38(066)935-78-87
  • +38(096)041-71-41
  • Ідеальне світло для гроубокса. Історія створення GROW PRO 300. Опис кожного спектра.

      Вам потрібено ідеальне і бюджетне світло для рослин? Тоді саме для Вас ми написали цю статтю, щоб коротко передати опис того довгого шляху, який пройшли наші розробники, інженери і біологи, щоб прийти до створення практично ідеального освітлення для гроубокса- серії фіто світильників GROW PRO.

      Цей нелегкий шлях привів нас до створення нового покоління світлодіодного освітлення, яке є надзвичайно ефективним, надійним і самим бюджетним рішенням для вирощування рослин.

      Вам буде простіше це зрозуміти, якщо ми розповімо історію створення світильника GROW PRO 300.

     Після того як стаття була практично повністю написана, ми вирішили продублювати її останній абзац прямо сюди - так ви зможете оцінити все, що буде написано після)

        Світіння світильника GROW PRO 300, дуже нагадує денне світло раннього ранку на високогір'ї) Коли його промені освітлюють рослини, їм здається, що вони знаходяться в природному середовищі існування. Кожен листочок, кожна квітка отримує свою порцію потрібного спектру, будь то легкий домішок синього, або м'який відтінок червоного.
    Ви запитаєте:
    - Як же було створене таке світло?
    Ми відповімо:
    -Все дуже просто) ... нам нема чого приховувати, але якщо вам нудно читати про технічні розробки і довгі експерименти, то просто подаруйте GROW PRO 300 своїм маленьким зеленим друзям, і вони будуть радувати вас своїм прекрасним зростанням, цвітінням, а потім і хорошим настроєм так , що ви зрозумієте все самі)
     Але тим, хто хоче в усьому розібратися, ми крок за кроком все пояснимо)


      КРОК 1. Перед нами стояло завдання створити світлодіодний світильник для освітлення світлолюбних рослин в гроубоксі площею 1м². При цьому його ефективність повинна була дорівнювати лампі типу HPS (далі ДНаТ) потужністю 600Вт. Іншими словами, нам потрібно було розробити світильник потужністю 300Вт, який був би в 2 рази економічніший і ефективніший ніж лампа ДНаТ потужністю 600Вт.

      На початку розробки такого світильника, ми робили акцент на розвиток в рослинах найчисленнішого пігменту хлорофілу. Як відомо, він найбільш ефективно поглинає червоне і синє світло. Логічним рішенням було застосувати в світильнику світлодіоди 2 типів з найбільш поглинаючими рослинами спектрами синього 440-450нм і червоного 650-660нм. Але наші дослідження показали, що монохромній синій спектр в поєднанні з монохромним червоним, так зване світло біколор, не забезпечувало задовільний результат, так як 2 вузько спектральних монохромних спектра загальною потужністю 300Вт, показували набагато гірші результати вирощування рослин, ніж лампа ДНаТ 600

      Численні зміни пропорції синього і червоного спектрів не дали очікуваного результату, а в більшості випадків приводили взагалі до не бажаних наслідків, таким як карликовість рослин, або навпаки витягнутість і слабкість рослин. При цьому різні види рослин вели себе по-різному при освітленні ідентичними світильниками типу біколор, в той час як під лампою ДНаТ 600, всі види і сорти рослин росли ідеально.

     Для хоч якогось прийнятного результату, єдиним рішенням було кожен раз, при виготовленні під замовлення фіто світильників біколор, уточнювати у клієнта для якого виду або часто навіть сорта одного виду рослин, буде використовуватися наш світильник. І вже тільки після цього ми індивідуально підбирали пропорції біколор. Наприклад, для тих клієнтів хто займався тільки розсадою, ми пропонували світильники з більшою частиною синього спектра, а для тих хто займався квітами-більше червоного. Але навіть з огляду на вищесказане, в порівнянні із застарілим типом освітлення-лампами ДНаТ, біколор поступався за якістю врожаю рослин, вирощених під цим світлом. Але так як, все-таки світлодіодне освітлення набагато економічніше, клієнти все одно зупиняли свій вибір саме на ньому. З нашого ж боку, це призводило до не припиняючого індивідуального підбору освітлення для кожного клієнта, що не завжди гарантувало відмінний результат ...

     КРОК 2. Досліджуючи ринок світлодіодного освітлення, ми вирішили протестувати нові на той час, світлодіоди FITO FULL спектра. Багато в чому їх спектр був близький до світла біколор, так як пік спектра припадає саме на 440-450нм і 650-660нм (в залежності від виробника і якості світлодіодів) Але незважаючи на це, в світлодіодах FITO FULL, більш плавна крива спектра. Це означає, що в його випромінюванні присутні інші спектра від маленької частки ультрафіолету, і до інфрачервоного спектра. Як показали результати досліджень, такий спектр більше подобався рослинам, особливо якщо використовувалися якісні світлодіоди відомих виробників.

       Отже, на відміну від біколор, де присутні тільки 2 монохромні спектра, світлодіоди FITO FULL спектра забезпечували рослини оптимальним широким спектром. Навіть найдешевші світлодіоди, при потужності 300Вт на 1м² забезпечували прийнятний результат росту рослин. (Але все ж він був дещо гірше того результату, де застосовувалася лампа ДНаТ потужність 600Вт на 1м²).
     Можна сказати, що в цілому ми залишилися задоволені застосуванням світлодіодів FITO FULL спектра, тим більше що тепер нам не доводилося підбирати пропорції синього і червоного спектрів.
    Так з'явилася серія світильників ECO PRO. Дешеві повно спектральні світлодіоди, а також простота монтажу, термозахист та гарантія зробила ці світильники одними з найпопулярніших з усіх наших попередніх серій.

      Згодом ми розробили і запустили у виробництво оптику для даних типів світлодіодів, а також налаштували обладнання для масового виготовлення таких світильників. До речі і до сьогоднішнього дня ми застосовуємо світлодіоди FITO FULL спектра, навіть для виготовлення світильників серії GROW PRO хоча їх частка в загальній складності не перевищує 30%.

      КРОК 3. Незважаючи на те що більшість клієнтів залишилися задоволені використанням таких світильників, ми не припинили дослідження. Як ми вже сказали, нашим завданням було довести ефективність світлодіодного світильника 300Вт, до еквівалента 600Вт лампи ДНаТ. Так як на той час результати вирощування рослин показували, що суха маса рослин, вирощених під світлодіодними світильниками FITO FULL спектра, була на 30-40% менше, ніж при вирощуванні під 600Вт лампами ДНаТ. Детально вивчивши спектральну характеристику світіння в обох експериментах, ми прийшли до висновку, що в світлодіодах FITO FULL спектра, не вистачає фотонів, які мають максимальну фотосинтетичну активність, а саме вони формують рослину і відповідно впливають на якість і кількість врожаю. Як виявилося, таких фотонів найбільше в теплому білому світлі з піком довжини хвилі 580-610 нм. До речі саме таке світло максимально наближенедо випромінювання лампи ДНаТ.

      Логічним висновком було замінити частину FITO FULL спектра, на теплий білий світ колірною температурою 3000-3500К, в якому, як і в лампі ДНаТ, переважає спектр довжиною хвилі з піком на 580-610нм. Таким чином ми отримали додатковий потік фотонів, які мають максимальну фотосинтетичну активність.

     Звичайно ж результат не змусив себе чекати. Фотосинтез рослин дійсно прискорився. При чому збільшення теплого білого спектра більш ніж на 30% приводили до гірших результатів, так як така пропорція вже наближала світіння до показників лампи ДНаТ 600. А як ми вже сказали вище, нашим завданням було саме розробити світильник, який був би в 2 рази ефективнішим і економічнішим. Тому ми вибрали найоптимальнішу пропорцію теплого білого світла, яка складала приблизно 30%.

     Так було створено нове покоління світильників серії FITO PRO. Наприклад, в світильнику FITO PRO 300 до сих пір використовується комбінація з 4 шт. світлодіодів FITO FULL спектра + 2шт світлодіодів 3000К. Крім того, на той час ми вже на виробничому рівні виготовляли захисну скляну оптику, якою оснащували цю серію світильників. Це дозволило збільшити термін служби світлодіодів, а, отже, і наші гарантійні зобов'язання. Такі світильники (так як вони дешеві і надійні), і до сьогоднішнього дня користуються популярністю у багатьох наших клієнтів.

    КРОК 4. Але звичайно ж наші фахівці не зупинилися на досягнутому. Адже за результатами сухої маси рослин, FITO PRO 300 при потужності 300Вт, все одно на 20-30% (залежно від сорту) поступався лампі ДНаТ потужністю 600Вт. По суті, збільшення потоку фотонів з максимальною фотосинтетичною активністю, всього лише прискорило фотосинтез, що дуже важливо було для авто квітучих рослин, в яких період зростання менший ніж у фотоперіодних, але явно було видно, що рослини за своєю формою і масою відставали від тих, що росли під більш потужним світлом ДНаТ потужністю 600Вт. Причина була явна навіть для не професіоналів. Варто було лише заміряти світловий потік, і ставало зрозуміло, що так як потужність світлодіодів була в 2 рази менше, то і сила світла була менше, хоча і не в 2 рази, так як світлодіодне освітлення більш рентабельно в будь-якому випадку.

     Звичайно ж ми розуміли, що перевага ламп ДНаТ, складається тільки в силі світлового потоку. Так як експерименти проводилися на світлолюбних рослинах, у яких світлова точка компенсації вище то, отже, основним критерієм правильного росту і розвитку для них є саме сильний світловий потік.

      Перед нами стояло завдання, збільшити силу світла, не збільшуючи потужність світильника. Наші фахівці порахували, що найпростішим рішенням буде замінити ще один світлодіод FITO FULL спектра, на більш високочастотний спектр- глибокий синій, який володіє більш високою енергією фотонів. Як відомо, чим вище частота хвилі, тим більшою енергією володіють фотони, а, отже, збільшується енергія (сила) світлового потоку. Для початку ми спробували застосувати ультрафіолетові світлодіоди довжиною хвилі 395нм, але як виявилося, енергія фотонів ультрафіолетового випромінювання була занадто висока, і такі фотони пошкоджували рослини. Іншими словами, вплив ультрафіолету на різні види рослин виявився вкрай непередбачуваним і сильно залежить від довжини хвилі, потужності і часу опромінення.

      Слід зазначити, що в потрібних пропорціях, ультрафіолет робить позитивний вплив, особливо на квітучі рослини, підвищує смолистість, а також якість квіток, тому в наступному поколінні наших світильників ми обов'язково будемо використовувати цей маловивчений спектр. Але для отримання достовірних результатів, нам належить провести ще безліч експериментів і тестів. Тому ми вирішили відкласти використання ультрафіолету, або високочастотного синього спектра з довжиною хвилі менше 440нм, так як ці спектра ще маловивчені. Отже, ми зупинилися на застосуванні стандартного фіто спектра з найвищою енергією фотонів довжиною хвилі 445-450нм.

     Після проведених експериментів виявилося, що заміна всього 1 світлодіода FITO FULL на синій 445нм, значно збільшує PPF, а також YPF. Причому збільшення пропорції синього спектра більш ніж 50 Вт на 1м² надавало зворотний ефект. Це пояснюється тим, що синій спектр також присутній і в світлодіодах FITO FULL, тому сумарна енергія фотонів була занадто висока, для 1м². Це призводило до небажаних результатів, таким як зупинки росту рослин тощо.

     Таким чином, в більшій мірі експериментально, ми прийшли до висновку, що для освітлення 1м², досить застосовувати всього 50Вт синього спектра, як додаткове освітлення, особливо там, де основне освітлення тепло біле. Крім того, ми рекомендуємо додавати синій спектр в гроубокси, де використовується застаріле освітлення лампами ДНаТ. Це пов'язано з тим, що в лампах ДНаТ практично немає синього спектра, а значить дуже мало фотонів, які мають високу енергією. Тому для нормального росту рослин необхідно використовувати велику потужність таких ламп, яка становить близько 600Вт на 1м². Іншими словами, недолік фотонів з високою енергією, необхідно компенсувати кількістю фотонів з низькою енергією. Але якщо додати світлодіод синього спектру, то потужність лампи ДНаТ можна зменшити практично на 30%. Тобто загальна потужність освітлення в цьому випадку становитиме 450Вт, з яких 400Вт це потужність лампи ДНаТ і 50 Вт потужність світлодіодного світильника синього спектра довжиною хвилі 445-450нм. Отже, при такому використанні, ви отримуєте економію 150Вт на кожному 1м, без втрати врожайності.

    КРОК 5. Але хто не хоче заощадити більше? Застосовуючи синій спектр в світлодіодному світильнику потужністю всього 300Вт, ми отримуємо такі ж результати! Це означає ми отримуємо ще додаткових 150Вт економії!
     Після проведених експериментів, ми почали додавати синій спектр в правильних пропорціях до більшості потужних світильників нашого виробництва. Слід зазначити, що така комбінація не має майже нічого спільного з використовуваним нами раніше серією біколор. У тій серії світильників, синє світло відігравало роль основного рослинного монохромного спектра спільно з червоним, і результати використання такої комбінації, як ми вже писали вище, були неприйнятними. Зараз же, синій спектр, крім своїх фіто властивостей, служить як додаткове джерело фотонів з високою енергією, який компенсує недолік сили світла, а значить піднімає значення PPF і YPF

     Таким чином, при потужності 300Вт на 1м², ми отримали повний еквівалент лампі ДНаТ потужністю 600Вт, при чому навіть з більш інтенсивним вегетативним ростом рослин. Це була остання маленька проблема, яку треба було вирішити нашим фахівцям. Для нас більше значення мало саме якісне цвітіння рослин і маса квіток, а не листя. Порівнявши спектрограму нашого нового експериментального світильника з перевіреною лампою ДНаТ, ми з'ясували, що в нашому світильнику менше червоного спектра як по піку, так і по потужності, але зате більше синього, також в піку і потужності.

     Завдяки теплому білому світу, який ми додали раніше у вигляді світлодіодів 3000-35000К, у нас вже був оранжево червоний спектр з високою фотосинтетичною активністю, але було мало спектра з високим поглинанням рослинами, тому єдиним правильним рішенням було замінити ще один світлодіод FITO FULL, в якому переважає синій спектр, на чисто монохромний червоний спектр з піком 660нм, який максимально засвоюється рослинами, особливо під час цвітіння.

     Таким чином для цвітіння рослин ми створили ідеальну пропорцію оранжевого і ближнього червоного (590-610нм), фотони якого мають максимальну фотосинтетичну активність-тобто ще більше підвищили PPF, а також, завдяки дальньому червоному спектру (660нм) фотони якого мають меншу фотосинтетичну активність, але більшою мірою поглинаються рослинами, ми ще більше підвищили YPF.

      Слід зазначити, що серія світильників GROW PRO буває двох видів. Один з яких більш бюджетний. У ньому використовуються без драйверні світлодіоди, і світло цього світильника, якщо дивитися через камеру, має мерехтіння. А дорожча серія зроблена на світлодіодах, які живляться окремо через драйвер. Такі світильники ми виготовляємо тільки під замовлення.
     Але якщо порівнювати ефективність цих двох видів світильників, то в обох випадках вона практично нічим не відрізняється.

       В результаті нашої копіткої праці, була створена абсолютно нова серія світильників GROW PRO. Ми домоглися потрібного результату і наш світильник GROW PRO 300, при потужності 300Вт, легко замінює лампу ДНаТ 600, а за багатьма характеристиками і перевершує її значення. Це дозволяє нам з упевненістю рекомендувати серію GROW PRO для освітлення будь-яких видів і сортів рослин від посадки насіння і до збору врожаю.

    Використовуючи світильники серії GROW PRO, ви максимально спрощуєте завдання щодо освітлення гроубокса.

    Тепер вам не потрібно турбуватися який саме спектр потрібен рослинам під час вегетативного росту або цвітіння. GROW PRO все вирішить замість вас)


    Р.S .: А тепер ми знову хочемо нагадати вам те, з чого починали цю статтю)

      Візуально, світіння світильника GROW PRO 300, дуже нагадує денне світло раннього ранку на високогір'ї) Коли його промені освітлюють рослини, їм здається, що вони знаходяться в природному середовищі існування. Кожен листочок, кожна квітка отримує свою порцію потрібного спектру, будь то легкий домішок синього, або м'який відтінок червоного.
      Але що там слова? Подаруйте GROW PRO 300 своїм маленьким зеленим друзям, і вони будуть радувати вас своїм прекрасним зростанням, цвітінням, а потім і хорошим настроєм завжди)


    ;